HALL OF FAME 


2019

2018/19 Bacardi Winter Series Champion: Bruce Ayres, Monsoon (USA)
2018/19 Corinthian Bacardi Winter Series Champion: Megan Ratliff, Decorum (USA)


USNR #1 : Bacardi Winter Series Event No. 3
Overall: Andrea Pozzi, Bombarda (ITA)
Corinthian: Jan Frederik Dvyi, NOR 732 (NOR)

Bacardi Winter Series Event No. 2
Overall: Bruce Ayres, Monsoon (USA)
Corinthian: Megan Ratliff, Decorum (USA)

Helly Handsen St. Petersburg NOOD Regatta
Overall: Alex Shafer, Vixen (USA)
Corinthian: Gary Schwarting, Obsession (USA)


2018

(WC) Elite Keel Regatta
Duane Yoslov, Looper (USA)

(GC) Gulf Coast Championship
J Dwight LeBlanc III,Triple D's (USA)

(MW) Midwest One Design Spring Championship
Mike Dow, Flying Toaster (USA)

(SE) Southeast Inland Lake Championship
Roger Counihan, Jaws (USA)

(PNW) Puget Sound Spring Regatta - Big Boat South
Dave Brede, 12happythoughts (USA)

(WC) Resin Regatta
Doug Wilhelm, Wilco (USA)

(SE) Sperry Charleston Race Week
Overall: Brian Porter, Full Throttle (USA)
Corinthian: John Christopher Field, Leda (USA)

(SE) Miami Sailing Week
Bruce Ayres, Monsoon (USA)

(SE) St. Petersburg NOOD Regatta
Bruce Ayres, Monsoon (USA)

(SE) Miami Midwinter Tune-up
Bruce Ayres, Monsoon (USA)

Fall Championship
Overall: Brian Porter, Full Throttle (USA)

Diversified U.S. National Championship
Overall: Kevin Welch, MIKEY (USA)
Corinthian: Kent Pierce, Average White Boat (USA)

Red Fox Regatta
Overall: Marty Jensen, Zig Zag (USA)

Traverse City Invitational
Overall: Christopher Lamb, Padawan 3 (USA)

Pre-Nationals / Cal Cup 2018
Overall: Kent Pierce, Average White Boat (USA)

Columbia Gorge One Design Regatta
Overall: Kevin Welch, MIKEY (USA)

New York Yacht Club One Design Regatta
Overall: Peter Bergendahl, Wardance (USA)

(Canada) World Championship
Overall: Andrea Rachelli, Altea (ITA)
Corinthian: Robert Britten, Full Circle (CAN)

(Canada) Canadian Nationals
Bruce Ayres, Monsoon (USA)

(MW) Bayview One Design Regatta
Scot Zimmerman, Bad Idea (USA)


2017

(PNW) NorAm/North American Championship
Overall: Kevin Welch, MIKEY (USA)
Corinthian: Fraser McMillan, Sunnyvale (CAN)

(SE) Sperry Charleston Race Week
Overall: Wes Whitmyer, SlingSHOT (USA)
Corinthian: Steve Suddath, 3 1/2 Men (USA)

(SE) U.S. National Championship
Overall: Brian Porter, Full Throttle (USA)
Corinthian: KC Shannon, Shaka (USA)


2016

(SE) Miami Madness
Overall: Conor Clarke, Enbarr (IRE)
Corinthian: Megan Ratliff, Decorum (USA)

(SE) St. Petersburg NOOD Regatta
David King,USA-505 (USA)

(SE) Quantum Key West Race Week
Overall: Richard Thompson, Black Seal (GBR)
Corinthian: Jens Watne, Party Girl (NOR)

(SE) World Championship
Overall: Conor Clarke, Embarr (IRL)
Corinthian: Marco Zammarchi, Taki 4 (ITA)

(MW) U.S. National Championship
Overall: Bora Gulari, West Marine Rigging (USA)

(SE) Sperry Charleston Race Week
Overall: Bruce Ayres, Monsoon (USA)
Corinthian: Megan Ratliff, Decorum (USA)


2015

(SE) Sperry Charleston Race Week
Overall: Bruce Ayres, Monsoon (USA)
Corinthian: Jens Wathne, Party Girl (NOR)

(SE) Helly Hansen St. Petersburg NOOD
Overall: Richard Reid, Zingara (CAN)

(SE) Quantum Key West Race Week
Overall: Conor Clarke, Embarr (IRL)

(SE) Miami Invitational
Overall: Kent Picknell, Apex (USA)
Corinthian: Megan Ratliff, Decorum (USA)

(MW) Fall Championship
Overall: Steve Boho, The 300 (USA)

(WC) Rolex Big Boat Series
Overall: Doug Wilhelm, Wilco (USA)

(PNW) CSR Marine U.S. National Championship
Overall: Brian Porter, Full Throttle (USA)
Corinthian: Matt MacGregor, Good Enough (USA)


2014

(SE) U.S. Melges 24 National Championship
Overall: Brian Porter, Full Throttle (USA)
Corinthian: Kevin Nixon, Accru+ (AUS)

(SE) Rolex Big Boat Series
Overall: Don Jesberg, Viva (USA)

(SE) Sperry Top-Sider Charleston Race Week
Overall: Bruce Ayres, Monsoon (USA)

(SE) Bacardi Miami Sailing Week
Overall: Jeff Madrigali/Kevin Welch, Mikey (USA)

(SE) Quantum Key West Race Week
Overall: Nicola Ardito, Little Wing (ITA)


2013

(SE) Sperry Top-Sider Charleston Race Week | U.S. National Championship
Overall: Alec Cutler, hedgehog (BER/USA)
Corinthian: Steve Liebel, New Wave (USA)

(SE) Bacardi Miami Sailing Week | Atlantic Coast Championship
Overall: Riccardo Simoneschi, Audi Ultra (ITA)
Corinthian: Catharine Evans, Mojito (USA)

(SE) Key West Race Week
Overall: Brian Porter, Full Throttle (USA)
Corinthian: Loren Colehan, Lounge Act (USA)

(WC) World Championship
Overall: Brian Porter, Full Throttle (USA)
Corinthian: Don Jesberg, VIVA (USA)

(WC) SFYC Invitational Regatta | Pacific Coast Championship
Overall: Alec Cutler, hedgehog (BER)

(MW) Gold Cup Regatta
Overall: Paul Hulsey, Hoodlum Racing (USA)
Corinthian: Ryan Glaze, GRINGO (USA)

(MW) Bayview One Design Regatta
Overall: Bora Gulari, New England Ropes/West Marine Rigging (USA)

(PNW) Sperry Top-Sider Seattle NOOD
Overall: Dan Kaseler, For Sale (USA)


2012

(WC) North American Championship
Overall: Warwick Rooklyn, Bandit (AUS)
Corinthian: Don Jesberg, VIVA (USA)

(NW) CSR Marine U.S. National Championship
Overall: Harry Melges, Zenda Express (USA)
Corinthian: Stig Osterberg, Midsummer (USA)

(MW) Bayview One Design Regatta
Overall: Alan Field, WTF (USA)

(SE) Sperry Top-Sider Charleston Race Week
Overall: Bora Gulari, West Marine Rigging | New England Ropes (USA)
Corinthian: Paul Hulsey, Hoodlum Racing (USA)

(SE) Porsche Cup of Naples | Atlantic Coast Championship
Overall: Gary Schwarting, Obsession (USA)

(SE) Bacardi Miami Sailing Week
Overall: Flavio Favini/Franco Rossini, Blu Moon (SUI)
Corinthian: Rob Britts, Hot Mess (USA)

(SE) Key West Race Week
Overall: Bora Gulari, West Marine Rigging | New England Ropes (USA)


2011

(GC) World Championship
Overall: Lorenzo Bressani | Lorenzo Santini, Uka Uka Racing (ITA)
Corinthian: Eiichiro Hamazaki Esprit (JPN)

(SE) Sperry Top-Sider Charleston Race Week
Overall: Kristen Lane, Brickhouse 812 (USA)
Corinthian: Steve Suddath, Three-and-a-half Men (USA)

(WC) San Diego Race Week | Gold Cup
Overall: Andy Rasdal, Valykrie (USA)

(SE) Bacardi Miami Sailing Week
Overall: Riccardo Simoneschi, Audi (ITA)
Corinthian: Steve Suddath, Papa B (USA)

(SE) Miami Winter Regatta
Overall: Riccardo Simoneschi, Audi (ITA)
Corinthian: Rob Butler, The Beaver (USA)

(SE) Key West Race Week
Overall: Franco Rossini, Blu Moon (SUI)
Corinthian: Scott Holmgren, Rosebud (USA)

(SE) Atlantic Coast Championship
Overall: Marty Kullman, New Wave (USA)
Corinthian: Bob Kroetsch, Rogue (USA)

(MW) U.S. National Championship
Overall: Bora Gulari, New England Ropes (USA)
Corinthian: Tom Freytag, Wicked Feet (USA)

(WC) San Francisco Race Week | Pacific Coast Championship
Overall: Wijsen | Notto, American Lady (USA)

(PNW) Gorge One Design Regatta
Overall: Dan Kaseler, pTeron (USA)

(NE) Youngstown Level Regatta
Overall: Adam and Lori Burns, Presto (USA)

(WC) Detroit NOOD Regatta
Overall: Paul Hulsey, Hoodlum Racing (USA)

(WC) Seattle NOOD Regatta
Overall: Herb Cole, Midsummer Hai-ya! (USA)


2010

(GC) Texas Gulf Coast Championship
Alan Field, WTF (USA)

(NE) Annapolis NOOD
Adam Burns, USA-378 (USA)

(SE) Charleston Race Week
Bora Gulari, Flying Elvis (USA)

(SE) Bacardi Miami Sailing Week
Donald Wilson, Convexity (USA)

(SE) Key West Race Week
Overall: Lorenzo Bressani | Lorenzo Santini, Uka Uka Racing (ITA)
Corinthian: Paul Hulsey, Hoodlum Racing (USA)

(MW) Lake Geneva Fall Championship
Mike Dow, Flying Toaster (USA)

(NE) North American Championship
Adam & Lori Burns, Presto (USA)

(MW) Grand Traverse Yacht Club Invitational
Alan Field, WTF (USA)

(WC) Gold Cup
Dan Kaseler, pTeron (USA)

(ME) Layline Oakcliff Nationals
Overall: Alan Field, WTF (USA)
Corinthian: Henry Filter, Wild Child (USA)

(MW) Detroit NOOD
Alan Field, WTF (USA)


2009

(PNW) Whidbey Island Race Week
Dan Kaseler, pTeron (USA)

(WC) Fiesta Regatta
Bill Lannan, Stimulus Bill (USA)

(NE) Heart Cup
Sean Scarborough, Rhino (USA)

(MW) Gold Cup Regatta
Alan Field, WTF (USA)

(NE) Cbyra Annapolis Race Week
Alan Field, WTF (USA)

(WC) San Francisco Race Week
Robert Harf, Bones (USA)

(SE) Charleston Harbor Challenge
John Lucas, Spray (USA)

(MW) Anarchy in the D Regatta
Brian Poppert, Don't Panic (USA)

(GC) George Griffith Memorial Regatta
Scott Holmgren, Rosebud (USA)

(MW) Lake Geneva Fall Championship
Brian Porter, Full Throttle (USA)

(NE) Columbus Day Regatta
T. Treat, Evil Monkey (USA)

(PNW) Puget Sound Sailing Championships
Dan Kaselar, pTeron (USA)

(PNW) Melges 24 Grand Prix
Glenn Klute, Trophy Wife (USA)

(NE) 2009 Sheehy Lexus of Annapolis Melges 24 World Championship
Overall: Chris Larson, West Marine Rigging / New England Ropes (USA)
Corinthian: Bruce Ayres, Monsoon (USA)

(SE) Melges 24 Atlantic Coast Championship
Scott Nixon, Quantum Racing / Gill Race Team (USA)

(SE) ACURA Key West 2009
Overall: Lorenzo Bressani | Lorenzo Santini, Uka Uka Racing (ITA)
Corinthian: Bruce Ayres, Monsoon (USA)

(SE) Sperry Top-Sider St. Petersburg NOOD
Overall: Dave Ullman, USA-515 (USA)
Corinthian: Rob Butler, Eager Beaver (USA)

(WC) Spring Keel Regatta
Loren Colahan, Lounge Act (USA)

(SE) Porsche Cup Of Naples
James Whatmore, Goux Get Mama (USA)

(SE) Charleston Race Week
Scott Nixon, Quantum Racing (USA)

(PNW) Puget Sound Spring Regatta
Dan Kaselar, pTeron (USA)

(NE) Sperry Top-Sider Annapolis NOOD
Lorenzo Santini, Uka Uka Racing (ITA)

(MW) Gateway Melges 24 Regatta
Mike Dow, Flying Toaster (USA)

(PNW) Pacific Coast Championship | Seattle NOOD
Dan Kaseler, pTeron (USA)

(MW) Muskegon Regatta
Brian Poppert, Don't Panic (USA)

(MW) Detroit NOOD
Alan Field, WTF (USA)

(WC) 2009 Melges 24 U.S. National Championship
Overall: Brian Porter, Full Throttle (USA)
Corinthian: Bruce Ayres, Monsoon (USA)

(NE) Sail Newport Regatta
Scott Nixon, Quantum Racing (USA)

(WC) Trans Tahoe Regatta
Dan Hauserman, Personal Puff (USA)


2008

(WC) Melges 24 Gold Cup | Ullman Sails Race Week
Robert Tennant (USA)

(NE) Newport Regatta
Alan Field (USA)

(SE) OSA Sailing.com Melges 24 U.S. National Championship
Brian Porter (USA)

(SE) ACURA Key West 2009
David Ullman (USA)

(SE) Sperry Top-Sider St. Petersburg NOOD
Terry Hutchinson (USA)

(GC) Texoma Lakefest Regatta
Shawn Grisham (USA)

(MW) Sperry Top-Sider Detroit NOOD
Alan Field (USA)


2007

(SE) Melges 24 Gold Cup
Jeff Duval (USA)

(MW) U.S. National Championship
Brian Porter (USA)

(MW) Fall Championship
Brian Porter (USA)

(NE) Northeast District Championship/Annapolis Fall Flail
Terry Hutchinson (USA)

(SE) Atlantic Coast Championship | King's Day Regatta
Bora Gulari | Chuck Holzman (USA)

(SE) ACURA Key West 2007
Riccardo Simoneschi (ITA)

(SE) Sperry Top-Sider St. Petersburg NOOD
John Pollard (GBR)

(MW) Sperry Top-Sider Detroit NOOD
John Podmajersky (USA)

(WC) Pacific Coast Championship
Brian Porter (USA)

(WC) 2007 Fullpower Melges 24 World Championship
Dave Ullman (USA)


2006

(WC) North Americans*
Brian Porter, Full Throttle

(MW) Detriot NOOD*
Marc Hollerbach, Fu

(MW) Long Beach Race Week*
David Ullman, Pegasus 505
* North American / World Ranking Events

(SE) KEY West Race Week*
Dave Ullman, Pegasus 505

(SE) ST Petersburg NOOD*
Eric Nerlinger, Inside Voice

(GC) Lakefest Regatta*
Scot Holmgren, Rosebud

(NE) Annapolis NOOD*
Chuck Holzman, Flyer


2005

(SE) Key West Race Week*
Bill Hardesty, Pegasus Racing

(SE) ST. Petersburg NOOD*
John Bertrand, Fusion M

(GC) Gulf Coast Championship*
Travis Weisleder, CARLOAN.COM

(SE) Miami Race Week
Riccardo Simoneschi, Nautica

(GC) Lakefest Regatta
Mark Bryan, Barking Fish

(SE) Charleston Race Week
John Lucas, Spray

(WC) Resin Regatta
Matt McQueen, Caliente

(NE) U.S. National Championship*
Morgan Reeser / Neil Sullivan, M-FATIC

(SE) Southeast Inland Championship
Shawn Burke, GRINS

(MW) Detroit NOOD*
Chuck Holzman, Flyer

(MW) Chicago NOOD
Marc Ewing, Riot

(PC) Whidbey Island Race Week*
Herb Cole, Shagatsea

(WC) Ullman Sails Race Week*
Dave Ullman, USA-515

(SE) Charleston Harbor Challenge
Doug Kessler, Liberty 3

(WC) Pacific Coast Championship*
Bruce Ayres, Monsoon

(MW) Gold Cup Regatta*
Jeff Ecklund, Star

(GC) West Florida Ocean Racing Circuit (WFORC)
Scott Gregory, Team Satisfaction

(PC) Gran Prix Pacific Northwest Melges 24 Championship
Herb Cole, Judo Chop

(SE) Atlantic Coast Championship/King's Day Regatta*
James Spithill, Luna Rossa

(SE) World Championship*
James Spithill, Luna Rossa
* North American / World Ranking Events


2004

(MW) Detroit NOOD
Chuck Holzman (USA)

(MW) Chicago NOOD*
Mike Dow (USA)

(WC) North Sails Race Week
Bruce Ayres (USA)

(WC) Pacific Coast Championship*
Shark Kahn (USA)

(SE) Atlantic Coast Championship*
Travis Weisleder (USA)

(SE) US Gold Cup*
Shawn Burke (USA)

(MW) North American Championship*
Argyle Campbell (USA)
* North American / World Ranking Events


(SE) Key West Race Week*
Philippe Ligot (FRA)

(SE) ST. Petersburg NOOD*
Doug Fisher (USA)

(SE) Charleston Race Week
John Lucas & Marcus Durlach (USA)

(WC) San Diego NOOD*
Sheldon Ecklund (USA)

(GC) Lakefest Regatta
Matt Mayo (USA)

(GC) Lukemia Cup
Matt Mayo (USA)

(NE) Annapolis NOOD*
John Pollard (GBR)

(WC) U.S. National Championship*
Luca Santella/Giovanni Maspero (ITA)

(SE) Southeast Inland Championship
Ryan Hamm (USA)